Výhodou umiestnenia klienta v dennom stacionári je pravidelný kontakt so spoločenským prostredím, aktivizácia, podpora sebestačnosti, samostatnosti a zamedzenie spoločenskej izolácie s možnosťou prepravy do zariadenia.
Ponúkané služby:
Sociálne poradenstvo pre klientov a ich rodinných príslušníkov,
Dychové a pohybové cvičenia,
Dohľad nad užívaním liekov,
Stravovanie,
Kontrola krvného tlaku a glykémie,
Pracovnú terapiu (skupinovú, individuálnu),
Záujmovú činnosť,
Sociálnu terapiu,
Animoterapiu - canisterapiu (terapia s použitím psov),
Priestory pre správny odpočinok,
Hygienický dohľad,
Fyzioterapiu,
Sociálnu rehabilitáciu,
Masážne kreslo,
Manikúra, pedikúra, kaderník a iné doplnkové služby.
Podmienky prijatia do ambulantnej formy:
1. podanie žiadosti na posúdenie odkázanosti na sociálnu službu,
2. rozhodnutie o odkázanosti na druh sociálnej služby: Zariadenie pre seniorov s ambulantnou starostlivosťou.
Poznámka.
Pri výpočte úhrady za poskytnuté sociálne služby je započítaný aktuálny kalendárny mesiac s celkovým počtom pracovných dní. Klient má možnosť výberu variantu stravy podľa priloženej tabuľky. Výsledná cena za poskytovanie sociálnych služieb v ambulantnej forme je súčtom jednotlivých položiek ktoré si klient zvolí.
Podľa zákona č. 485/2013 Z. z. sa dopĺňa §17 odst. 4, zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách nasledovne: Pri poskytovaní sociálnej služby v zariadení s ambulantnou sociálnou službou s poskytovaním stravovania je poskytovateľ sociálnej služby povinný poskytovať stravovanie, ktoré zahŕňa raňajky, desiatu, obed a olovrant. Prijímateľ sociálnej služby v zariadení s ambulantnou sociálnou službou s poskytovaním stravovania je povinný odobrať v rámci tejto sociálnej služby aspoň jedno jedlo denne.
Pracovná terapia:
V dennom stacionári ambulantnej formy vykonávame pre klientov odborné terapeutické činnosti, ktorými pomáhame rehabilitovať narušené funkcie, rozvíjať jemnú a hrubú motoriku, odstraňovať a zmierňovať psychické napätie.
K liečebným cieľom využívame rôzne formy terapií, medzi ktoré patria:
muzikoterapia - ide o účinok melódie, rytmu, harmónie a vyvolanie príjemných predstáv. Cieľom muzikoterapie je rozšírenie vlastného sebavnímania a uvedomovania, vnímania okolia, aktivovať komunikačné rezervy klienta a jeho zdroje k existencii, teda k zdraviu.
biblioterapia - je metóda psychoterapie, ktorá využíva čítanie na psychicky liečebné účely. Čítanie pomáha účelne využívať voľný čas, prekonávať depresívne stavy a duševné krízy klientov, riešiť ich vnútorné psychické konflikty a pod.
arteterapia - je riadená cielená činnosť, pri ktorej sa používajú prevažne výtvarné vyjadrovacie prostriedky. Cieľom arteterapie nie je vytvoriť umelecké dielo ale rozvíjať tvorivosť a spontánny prejav a tiež komunikovať neverbálnymi cestami.
ergoterapia - je to pracovná terapia (liečba prácou), ktorá slúži na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, vizuálno – motorickej koordinácie, vnímania, citlivosti, vytrvalosti a výkonnosti mozgových funkcií.
animoterapia, t.j. canisterapia - je v samotnej podstate terapia s použitím psov. Vo svete je tento druh terapie veľmi používaný i keď vedci nemajú ucelenú predstavu ako len tento druh terapie lieči. Domnievajú sa, že práve klientov citový vzťah k zvieraťu zvyšuje uvoľňovanie interferónu, ktorý posilňuje imunitný systém, a endorfíny, nazývané niekedy aj ako hormóny šťastia, pretože sa uvoľňujú do mozgu a spôsobujú človeku dobrú náladu a pocity šťastia. Ich liečivé pôsobenie do značnej miery súvisí s empatiou, nepodmieneným rešpektom a samozrejme láskou, ktorú sú zvieratá schopné spontánne prejaviť. Uspokojenie takýchto potrieb, v kombinácii s dotykom živej bytosti pomáha tak uviesť pacienta do lepšieho duševného a psychického stavu.
Hlavným terapeutickým prostriedkom ergoterapie je zmysluplná činnosť, alebo zamestnanie klientov, ktorá považuje činnosť za cieľ aj prostriedok terapie.
Cieľom ergoterapie je:
zlepšenie telesných a psychických funkcií,
vzbudenie záujmu o prácu namiesto pohodlnej nečinnosti,
zvýšenie sebavedomia a sebahodnotenia,
príležitosť byť v skupine ľudí,
zvýšenie schopnosti koncentrácie,
získanie spolupráce u uzavretých klientov.
Ciele iných formiem terapií:
aromaterapia - používanie éterických olejov a rôznych vôní, za účelom zlepšiť stav organizmu, podporu organizmu, relaxáciu. Aplikuje sa najmä formou inhalácie.
remiscenčná terapia - základom terapie sú voľné, spontánne vyjadrené spomienky. Pri terapii sú používané rôzne predmety, ktoré evokujú podnety na vyvolanie spomienok u klientov.
canisterapia - je formou terapie, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka (rozvíja hrubú a jemnú motoriku, podnecuje verbálnu a neverbálnu komunikáciu, rozvíja orientáciu v priestore a čase, pomáha pri nácviku koncentrácie a pamäti, rozvíja sociálne cítenie a poznávanie, podnecuje k hre a pohybu, prispieva k duševnej rovnováhe a motivácii).